• Prijímacie skúšky 2024/2025

Termíny konania prijímacích skúšok na gymnázium pre školský rok 2024/2025

Prvý termín - 2. máj 2024

Druhý termín - 6. máj 2024

Škola zverejní na svojom webovom sídle zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania 17. mája 2024

Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača najneskôr do 22. mája 2024 písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie.

Kritériá prijímacích skúšok pre 1. ročník v školskom roku 2024/2025

Kritériá na prijatie (okrem uchádzačov z ÚVTOS Hrnčiarovce nad Parnou)

1.Uchádzači do 1. ročníka pre šk. rok 2024/2025 budú prijímaní na základe nasledujúcich kritérií:

• Výsledok prijímacej skúšky (bod 2)
            • Úspešnosť riešenia v predmetových olympiádach a v súťažiach (bod 4)
            • Prospech uchádzača na ZŠ (bod 5)

2. Úspešné vykonanie prijímacej skúšky, ktorá pozostáva z testov z profilových predmetov -

slovenský jazyk a literatúra a matematika (učivo v rozsahu učebných osnov ZŠ)

• Maximálny počet bodov z každého testu je 100 bodov
            • Uchádzač vyhovel, ak dosiahol minimálne 30% z každého z testov zo SJL a MAT

3. Bez prijímacej skúšky budú na štúdium prijatí žiaci, ktorí dosiahli v externom testovaní MONITOR 9 úspešnosť najmenej 90% v každom vyučovacom predmete samostatne.

4. Uchádzač môže získať

Predmetové olympiády, umelecké, recitačné a športové súťaže

Celoštátne kolo

Krajské kolo

Okresné kolo

1. miesto

25

15

2. miesto

20

12

7

3. miesto

15

9

4

V prípade, že bol žiak úspešný vo viacerých súťažiach, body sa pripisujú len za najvyššiu úspešnosť.

Požadované doklady (výsledkové listiny a diplomy) o úspešnosti na olympiádach a súťažiach je potrebné doložiť spolu s prihláškou.

5. Prospech uchádzača  na ZŠ v druhom polroku 8. ročníka a v prvom polroku 9. ročníka z predmetov slovenský jazyk a literatúra  až chémia

Prospel s vyznamenaním

Prospel veľmi dobre

5

5

V prípade priemeru 1,00  za 8. a 9. ročník spolu môže uchádzač získať navyše 10 bodov.

6. V prípade rovnosti bodov o poradí rozhodujú:

• Zmenená pracovná schopnosť
            • Uchádzač dosiahol vyšší počet bodov v prijímacej skúške
            • Uchádzač dosiahol vyšší počet bodov z predmetových olympiád a súťaží

7. Pre žiakov so zdravotným znevýhodnením sa forma prijímacej skúšky určí s prihliadnutím na ich zdravotné znevýhodnenie na základe odporučenia odborného zariadenia, v ktorého starostlivosti je žiak. Odporučenie úpravy prijímacej skúšky odborného zariadenia je potrebné poslať spolu s prihláškou na strednú školu.

8.  Zákonný zástupca najneskôr do troch pracovných dní odo dňa doručenia rozhodnutia o prijatí písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie. Potvrdenie o nastúpení alebo nenastúpení uchádzača na štúdium na našej škole sa doručuje cez informačný systém základnej školy Edupage alebo odoslaním naskenovaného tlačiva prostredníctvom e-mailu alebo poštou na adresu Arcibiskupského gymnázia biskupa P. Jantauscha (rozhodujúci je dátum podania na pošte). Nedodržanie termínu doručenia potvrdenia o nastúpení sa bude považovať za nezáujem o štúdium na našej škole a takto uvoľnené miesta budú ponúknuté ďalším uchádzačom.

9.  Proti rozhodnutiu o neprijatí sa môže zákonný zástupca uchádzača odvolať v lehote do 5 dní odo dňa doručenia rozhodnutia o neprijatí. Na miesta uvoľnené tým, že sa  niektorí uchádzači nezapíšu alebo zrušia zápis, budeme prijímať neprijatých uchádzačov, ktorí si podajú odvolanie. Prijímať ich budeme v poradí, v akom sa umiestnili podľa týchto kritérií.

10.  Ak by sa uchádzač nemohol zúčastniť na prijímacích skúškach zo zdravotných dôvodov, je jeho zákonný zástupca povinný predložiť riaditeľke školy potvrdenie od lekára najneskôr v deň konania prijímacích skúšok. Riaditeľ školy takýmto uchádzačom určí náhradný termín a v riadnom termíne prijme o toľko žiakov menej, koľko ich bude konať skúšky v náhradnom termíne.

11. Prijatí uchádzači predložia pri nástupe na štúdium doklad o úspešnom ukončení ZŠ (kópia vysvedčenia z 9. ročníka ZŠ).

PhDr. Marcela Lančaričová, PhD.