•   Aká je naša škola?

Arcibiskupské gymnázium biskupa P. Jantauscha v Trnave je gymnázium všeobecného zamerania, ktoré poskytuje úplné všeobecné stredné vzdelanie ukončené maturitnou skúškou. Prioritným cieľom školy je kvalitne pripraviť čo najviac absolventov na  vysokoškolské štúdium u nás i v zahraničí.

Súčasne poskytujeme vzdelanie v tých  profesiách, ktorých výkon vyžaduje široké všeobecné vzdelanie, znalosť cudzích jazykov a moderných informačných a komunikačných technológii alebo predpokladá iba krátke zaškolenie (verejná správa, kultúra...)

Naším cieľom je podpora všestranného rozvoja žiaka, motivácia k celoživotnému vzdelávaniu, výchova k tvorivému mysleniu, logickému uvažovaniu a riešeniu problémov. Gymnázium si nekladie za cieľ konkrétne zameranie, ale i napriek tomu kladieme dôraz na vyučovanie cudzích jazykov – ANJ, NEJ. Prípravu žiakov na vysoké školy technického, humanitného a prírodovedného zamerania riešime v 3. a 4. ročníku rozšírením voliteľných predmetov. Tým vychádzame v ústrety individuálnym požiadavkám žiakov. Zároveň je náš  ŠkVP dostatočne otvorený, aby mohol pružne reagovať aj na potreby mesta a regiónu. Našou prioritou je spokojný žiak, rodič, ktorým ponúkneme vzdelávací program s individuálnym prístupom. Vzhľadom k tomu, že vzdelávame žiakov v duchu kresťanskej filozofie, má naše vzdelávanie určité špecifikum. Medzi povinné predmety pre všetkých našich žiakov vo všetkých ročníkoch patrí katolícke náboženstvo.

Čím sa odlišujeme?

• Staviame na  kresťanských hodnotách.
            • Otvoreným a priateľským prostredím, umožňujúcim diskusiu a názorovú rôznorodosť.
            • Veľmi dobrou komunikáciou medzi žiakmi, učiteľmi a vedením školy.
            • Primeranými požiadavkami a nárokmi na žiakov.
            • Vzájomnou úctou a rešpektom vo vzťahu Učiteľ – Žiak, bez strachu a stresu.
            • Vysoká úroveň práce pedagógov vychádzajúca z prirodzenej autority, odborných vedomostí a skúseností.
            • Individuálne integrovaní žiaci so zdravotným a sociálnym znevýhodnením sú prínosom pre vzájomnú výchovu a formovanie vzťahov.

Aké je naše smerovanie?

• Vedieme žiakov k samostatnému štúdiu.
            • Motivácia k celoživotnému vzdelávaniu.
            • Príprava na vysokoškolské štúdium.
            • Učíme ich pracovať s informáciami.
            • Príprava k zapojeniu do reálneho života na princípoch náboženských hodnôt.
            • Smerujeme žiakov k vytváraniu si vlastného názoru a k rešpektovaniu názorov iných.
            • Formou kurzov a blokového vyučovania rozvíjame spoznávanie žiakov, sebahodnotenie a začlenenie sa do kolektívu triedy /adaptačný kurz/, športové a jazykové kurzy.

Čo ponúkame?

• Vyučovanie cudzích jazykov
            • Prístup k internetu
            • Športové turistické aktivity (turistika, cykloturistika), krúžky: biblický, literárno-dramatický, prírodovedný, športový...
            • Zahraničné poznávacie zájazdy
            • Odborné exkurzie
            • Odborné súťaže – možnosť sa realizovať a zažiť pocit úspechu: v Olympiáde ANJ, NEJ, Olympiáde ľudských práv, Chemickej a biologickej olympiáde, v korešpondenčných seminároch z fyziky a chémie, v matematických súťažiach – Klokan a MAKS.
            • Sociálny program – rozvoj sociálneho cítenia
            • Ekologický program
            • Aktivity s duchovným zameraním: duchovné cvičenia, služby pri liturgii,  miništrovanie, lektorstvo, biblický krúžok
            • Nové metódy a formy práce